Kam se dá omylem kliknout

9/05/2018

JáTaky


Zdravím vás, milé a přemýšlivé dámy. Pojďme na chvíli zapomenout na každodenní shon, neustálou kontrolu vzhledu v odrazech projíždějících aut a pravidelnou péči o pleť. Zastavme se a povídejme si. Svět na nás počká. Ostatně, i ženy mají právo na chvíli se zamyslet a projevit svou pravou ženskost.
Dnes na nás nečeká lehké téma. Jistě jste si všimly právě probíhajícího hnutí MeToo. V prvé řadě bych chtěla upozornit, že se v žádném případě nejedná o kampaň. Toto slovo je natolik zatíženo, že se nehodí, abychom se ho pokoušely pozvednout jako transparent v našem spravedlivém boji za nastolení spravedlivé společnosti bez předsudků. A proto se mu obloukem vyhneme.

O co v MeToo vlastně doopravdy jde? Rozhodně nejde o nějaké ukazování prstem. Takové věci nejsou slušné. Jde především o to poukázat na to, o čem se celá staletí mlčelo. Ženské tělo je většinou mužů vnímáno pouze jako objekt sexuální touhy. Ten zbytek mužů jsou homosexuálové, kterým je to pochopitelně úplně jedno. A víte, proč se nám tak dobře povídá právě s nimi? Protože nás nevnímají nijak sexuálně. Jde jim čistě o nás samotné, o naši duši. Z toho by si ostatní měli vzít příklad.

Začíná to už na základní škole. Tato líheň předsudků a nevhodného chování dovoluje prepubertálním chlapcům beztrestně a hlavně nevhodně komentovat vzhled svých vyspělejších spolužaček. Zde se rodí první traumata a rivality mezi děvčaty. Často dochází k tomu, že tělesně obdařenější dívky jsou středem pozornosti, zatímco těm ostatním nezbývá než o to víc se soustředit na učení. Ne, že by bylo na učení něco špatného. Ale stejně tak důležité je navazovat sociální vazby. Zatímco obletované dívky se cítí nadřazeněji a zároveň se obávají možnosti ztráty zájmu, ostatní slečny trpí nezaslouženým pocitem méněcennosti. Z toho všeho potom vzniká kult dokonalého těla, který dívkám nutí muži diktované ideály krásy, které rozhodně nemají s opravdovou krásou nic společného.
A potom to pokračuje. Berou mě čerti, když vidím, jak na nějakou nebohou ženu řidiči troubí jenom proto, že je nechutné horko a dotyčná se rozhodla nejít ven ve svetru a sukni až po kotníky. No tak má výstřih. A co jako? Ano, všechny ženy mají prsa. Je to genetická predispozice pro naši schopnost nakrmit mláďata. Ano, každá žena má nohy a zadek. Vlastně všichni lidé jsou takto vybaveni. Na těchto věcech není přece nic zvláštního. Ženské tělo je uzpůsobeno tomu, abychom mohly rodit děti. My se přece nedivíme tomu, že muži mají penis. I ten je pro děti důležitý. Zeptejte se skautských vedoucích.

Pravá podstata MeToo je ukázat, že tělesné rozdíly nejsou ani zdaleka tak důležité, jak si většina myslí. A krása je věc individuální. Neexistuje nic jako univerzální krása. Vždyť i muži mají mnoho podob. A vysmíváme se jim kvůli tomu? Ne. Tělo nehraje skoro žádnou roli. I proto jsem se rozhodla před dvěma lety dát přednost Karlovi před Castorem. Ne proto, že Karel hraje americký fotbal, ale protože Castor je debil a nerozumí ženám.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsme skvělí, stateční a dokonalí a máme rádi vanilkový puding. To abyste věděli...